ISL12028IB27Z
ISL12028IB27Z ISL12028IB27Z - Brand New RENESAS Real-time Clocks (RTC)
Get Quote
Buy Now
ISL12028IB27Z
ISL12028IB27Z - Brand New RENESAS Real-time Clocks (RTC)
Manufacturer Part No: ISL12028IB27Z In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryReal Time Clocks
SeriesISL12028
ProductReal Time Clocks
TypeClock/Calendar
PackagingTube Alternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-Narrow-14
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
FunctionAlarm Calendar Clock Interrupt Timer
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package14-SOICN
Memory Capacity-
Time-FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date-FormatYY-MM-DD-dd
Voltage-Supply-Battery1.8 V ~ 5.5 V
Current-Timekeeping-Max10μA ~ 20μA @ 2.7V ~ 5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Battery-Backup-SwitchingBackup Switching
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.7 V
RTC-Bus-InterfaceSerial (I2C)
RTC-Memory-Size512 B
Product Details
__
Real Time Clock/Calendar with EEPROM
Features
• Real Time Clock/Calendar
- Tracks time in Hours, Minutes, and Seconds
- Day of the Week, Day, Month, and Year
- 3 Selectable Frequency Outputs
• Two Non-Volatile Alarms
- Settable on the Second, Minute, Hour, Day of the Week, Day, or Month
- Repeat Mode (periodic interrupts)
• Automatic Backup to Battery or SuperCap
- Power Failure Detection
- 800nA Battery Supply Current
• On-Chip Oscillator Compensation
- Internal Feedback Resistor and Compensation Capacitors
- 64 Position Digitally Controlled Trim Capacitor
- 6 Digital Frequency Adjustment Settings to ±30ppm
• 512 x 8 Bits of EEPROM:
- 16-Byte Page Write Mode (32 total pages)
- 8 Modes of Block Lock™ Protection
- Single Byte Write Capability
- Data Retention: 50 years
- Endurance: >2,000,000 Cycles Per Byte
• CPU Supervisor Functions:
- Power On Reset, Low Voltage Sense
- Watchdog Timer (0.25, 0.75, 1.75 sec)
• I2C* Interface - 400kHz Data Transfer Rate
• 14 Ld SOIC and 14 Ld TSSOP Packages
• Pb-Free Plus Anneal Available (RoHS Compliant)
Applications
• Utility Meters
• HVAC Equipment
• Audio/Video Components
• Modems
• Network Routers, Hubs, Switches, Bridges
• Cellular Infrastructure Equipment
• Fixed Broadband Wireless Equipment
• Pagers/PDA
• POS Equipment
• Test Meters/Fixtures
• Office Automation (Copiers, Fax)
• Home Appliances
• Computer Products
• Other Industrial/Medical/Automotive
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% positivoFeedback da eBay