DS1340C-33#T&R
DS1340C-33#T&R DS1340C-33#T&R - Brand New Maxim Integrated Real-time Clocks (RTC)
Get Quote
Buy Now
DS1340C-33#T&R
DS1340C-33#T&R - Brand New Maxim Integrated Real-time Clocks (RTC)
Manufacturer Part No: DS1340C-33#T&R In Stock
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryReal Time Clocks
SeriesDS1340C
ProductReal Time Clocks
TypeClock/Calendar
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.023492 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
FeaturesLeap Year, Trickle-Charger
FunctionCalendar Clock Trickle Charger
InterfaceI2C, 2-Wire Serial
Voltage-Supply2.97 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package16-SOIC
Memory Capacity-
Time-FormatHH:MM:SS (24 hr)
Date-FormatYY-MM-DD-dd
Voltage-Supply-Battery1.3 V ~ 5.5 V
Current-Timekeeping-Max150μA @ 5.5V
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Battery-Backup-SwitchingBackup Switching
Part-#-Aliases90-1340C#33T DS1340C
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min2.97 V
RTC-Bus-InterfaceI2C
General Description
Features
♦ Enhanced Second Source for the ST M41T00
♦ Available in a Surface-Mount Package with an
Integrated Crystal (DS1340C)
♦ Fast (400kHz) I2C Interface
♦ Software Clock Calibration
♦ RTC Counts Seconds, Minutes, Hours, Day, Date,
Month, and Year
♦ Automatic Power-Fail Detect and Switch Circuitry
♦ Trickle-Charge Capability
♦ Low Timekeeping Voltage Down to 1.3V
♦ Three Operating Voltage Ranges (1.8V, 3V, and 3.3V)
♦ Oscillator Stop Flag
♦ Available in 8-Pin µSOP or SO Packages
♦ Underwriters Laboratory (UL) Recognized
Applications
Portable Instruments
Point-of-Sale Equipment
Medical Equipment
Telecommunications
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay