CS82C55AZ
CS82C55AZ CS82C55AZ - Brand New RENESAS I/O Expanders
Get Quote
Buy Now
CS82C55AZ
CS82C55AZ - Brand New RENESAS I/O Expanders
Manufacturer Part No: CS82C55AZ In Stock
MOQ: 1pcs
Category: I/O Expanders
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryI/O Expanders
Series82C55A
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.084185 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CasePLCC-44
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeOpen Drain
Features-
InterfaceParallel
Voltage-Supply4.5 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package44-PLCC
Number-of-I-O24 I/O
Interrupt-OutputNo
current sources and sinks2.5mA
Frequency-Clock-
Operating-Supply-Voltage4.5 V to 5.5 V
Interface-TypeParallel
Product Details
__
The Intersil 82C55A is a high performance CMOS version of the industry standard 8255A and is manufactured using a self-aligned silicon gate CMOS process (Scaled SAJI IV). It is a general purpose programmable I/O device which may be used with many different microprocessors. There are 24 I/O pins which may be individually programmed in 2 groups of 12 and used in 3 major modes of operation. The high performance and industry standard configuration of the 82C55A make it compatible with the 80C86, 80C88 and other microprocessors.
Features
• Pb-Free Plus Anneal Available (RoHS Compliant) (See Ordering Info)
• Pin Compatible with NMOS 8255A
• 24 Programmable I/O Pins
• Fully TTL Compatible
• High Speed, No “Wait State” Operation with 5MHz and 8MHz 80C86 and 80C88
• Direct Bit Set/Reset Capability
• Enhanced Control Word Read Capability
• L7 Process
• 2.5mA Drive Capability on All I/O Ports
• Low Standby Power (ICCSB) . . . . . . . . . . . . . . . . . . .10μA
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈