DF40C-100DS-0.4V(51)
Get Quote
Buy Now
DF40C-100DS-0.4V(51)
Manufacturer Part No: DF40C-100DS-0.4V(51) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF40
PackagingAlternate Packaging
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Height-Above-Board0.057" (1.45mm)
Connector-TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Contact-FinishGold
Contact-Finish-Thickness2μin (0.05μm)
Number-of-Positions100 Positions
Pitch0.016" (0.40mm)
Number-of-Rows2 Rows
Mated-Stacking-Heights1.5mm
Product Details
__
Hirose Rectangular Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine DF40C-100DS-0.4V(51) are a reliable and cost-effective solution for connecting two boards together. This product features a board to board receptacle with center strip contacts and gold surface mount. It has 100 positions in two rows and is available in Digi-Reel alternate packaging with a 0.016" (0.40mm) pitch. This product is designed to provide a secure connection between two boards and is suitable for a variety of applications. It is easy to install and provides a reliable connection for a long-lasting performance.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈