IXLF19N250A
IXLF19N250A IXLF19N250A - Brand New IXYS IGBTs - Single
Buy Now
IXLF19N250A
IXLF19N250A - Brand New IXYS IGBTs - Single
Manufacturer Part No: IXLF19N250A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryIGBTs - Single
SeriesIXLF19N250
PackagingBulk
Mounting-StyleThrough Hole
TradenameISOPLUS i4-PAC
Package-Casei4-Pac?-5 (3 leads)
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageISOPLUS i4-PAC?
ConfigurationSingle
Power-Max250W
Reverse-Recovery-Time-trr-
Electric current collectors32A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max2500V
IGBT-TypeNPT
Current-Collector-Pulsed-Icm-
Vce-on-Max-Vge-Ic3.9V @ 15V, 19A
Switching-Energy15mJ (on), 30mJ (off)
Total Gate Charge142nC
Td-on-off-25°C-
Test-Condition1500V, 19A, 47 Ohm, 15V
Pd-Power-Dissipation250 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max2.5 kV
Collector-Emitter-Saturation-Voltage3.2 V
Continuous-Collector-Current-at-25-C32 A
Gate-Emitter-Leakage-Current500 nA
Maximum-Gate-Emitter-Voltage+/- 20 V
Continuous-Collector-Current-Ic-Max70 A
Features
● High Voltage IGBT
- substitute for high voltage thyristors with voltage control of turn on and turn off
- substitute for electromechanical trigger and discharge relays
● ISOPLUS i4-PAC™ high voltage package
- isolated back surface
- enlarged creepage towards heatsink
- enlarged creepage between high voltage pins
- application friendly pinout
- high reliability
- industry standard outline
Applications
● switched mode power supplies
● DC-DC converters
● resonant converters
● laser generators, x ray generators
● discharge circuits
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay