IXGH10N170A
IXGH10N170A IXGH10N170A - Brand New IXYS IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
IXGH10N170A
IXGH10N170A - Brand New IXYS IGBTs - Single
Manufacturer Part No: IXGH10N170A In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
ManufacturerIXYS
Product CategoryIGBTs - Single
SeriesIXGH10N170
PackagingTube
Unit-Weight0.229281 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-247-3
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AD (IXGH)
ConfigurationSingle
Power-Max140W
Reverse-Recovery-Time-trr-
Electric current collectors10A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max1700V
IGBT-TypeNPT
Current-Collector-Pulsed-Icm20A
Vce-on-Max-Vge-Ic6V @ 15V, 5A
Switching-Energy380μJ (off)
Total Gate Charge29nc
Td-on-off-25°C46ns/190ns
Test-Condition850V, 10A, 22 Ohm, 15V
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max1700 V
Maximum-Gate-Emitter-Voltage+/- 20 V
Continuous-Collector-Current-Ic-Max10 A
Features
● International standard package
JEDEC TO-247 AD
● IGBT and anti-parallel FRED in one
package
● 2nd generation HDMOSTM process
● Low VCE(sat)
- for low on-state conduction losses
● MOS Gate turn-on
- drive simplicity
● Fast Recovery Epitaxial Diode (FRED)
- soft recovery with low IRM
Applications
● AC motor speed control
● DC servo and robot drives
● DC choppers
● Uninterruptible power supplies (UPS)
● Switch-mode and resonant-mode
power supplies
Advantages
● Space savings (two devices in one
package)
● Easy to mount with 1 screw
(isolated mounting screw hole)
● Reduces assembly time and cost
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay