A1635-2R5475-R
A1635-2R5475-R A1635-2R5475-R - Brand New EATON Electric Double Layer Capacitors
Get Quote
Buy Now
A1635-2R5475-R
A1635-2R5475-R - Brand New EATON Electric Double Layer Capacitors
Manufacturer Part No: A1635-2R5475-R In Stock
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryElectric Double Layer Capacitors
SeriesPowerStor A
ProductSupercapacitors
PackagingBulk
Unit-Weight0.400000 oz
Termination-StyleRadial
Voltage-Rating2.5 V
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 70 C
Length35 mm
Package-CaseRadial, Can
Capacitance4.7F
TerminationThrough Hole
Operating-Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Voltage-Rated2.5V
Size-Dimension0.650" Dia (16.50mm)
Tolerance-20%, +80%
Lead-Spacing0.295" (7.50mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance25 mOhm @ 1kHz
Lifetime-Temp#1000 Hrs @ 70°C
Height-Seated-Max1.496" (38.00mm)
OrientationVertical
Diameter16 mm
Voltage-Rating-DC2.5 VDC
Lead-Diameter0.8 mm
Part-#-AliasesA1635-2R5475-R
ESR0.025 Ohms
Description
**Features & Benefits **
• Very low ESR
• Low leakage current
• Long cycle life
• High useable capacity
• Very high specific capacitance also available (B Series)
Applications
• Pulse power
• Hold-up power
• DC/DC converters
• Hybrid battery packs
• Valve / solenoid actuation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay