GP2W3270XP0F
GP2W3270XP0F GP2W3270XP0F - Brand New Sharp Microelectronics IrDA Transceiver Modules
Get Quote
Buy Now
GP2W3270XP0F
GP2W3270XP0F - Brand New Sharp Microelectronics IrDA Transceiver Modules
Manufacturer Part No: GP2W3270XP0F In Stock
Contact us
ManufacturerSharp Microelectronics
Product CategoryIrDA Transceiver Modules
Series-
Packaging
Size8.3mm x 2.1mm x 1.7mm
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
StandardsIrPHY 1.4
Data-Rate115.2kbs (SIR)
Supply-Voltage2.4 V ~ 3.6 V
OrientationTop View
Idling Current70μA
Link-Range-Low-Power20cm
ShutdownYes
DESCRIPTION
FEATURES
• IrDA 1.2a Low Power Option Compatible:
– IF = 27 mA (TYP.) for an operating distance of 20 cm
• Small Package Design for IrDA 1.0 Compliant Infrared Transceiver 8.7 (W) × 4.2 (D) × 3.15 (H) mm
• Receiver output provides a full output pulse for the received input signal
• Fits within Mobile Phone Connector Dimensions
• Low Power Consumption and Built-in Shut-Down Mode (1 µA MAX.)
• Wide Range of Operating Voltages provides power supply design flexibility (VCC = 2.7 V to 5.5 V)
• Solder Reflow Compatibility for automated production processes
• SMD Package allows both Vertical and Horizontal mounting on PCBs Description
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay