FOD617A300
FOD617A300 FOD617A300 - Brand New onsemi Transistor Output Optocouplers
Get Quote
Buy Now
FOD617A300
FOD617A300 - Brand New onsemi Transistor Output Optocouplers
Manufacturer Part No: FOD617A300 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryTransistor Output Optocouplers
Series-
PackagingTube
Package-Case4-DIP (0.300", 7.62mm)
Input-TypeDC
Operating-Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-TypeTransistor
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package4-DIP
Rated Output Current50mA
Voltage-Output-Max70V
Current-DC-Forward-If-Max50mA
Voltage-Isolation5000Vrms
Vf1.35V
Current Transfer Ratio40% @ 10mA
Current-Transfer-Ratio-Max80% @ 10mA
Turn Off Time-
Rise-Fall-Time-Typ4μs, 3μs
Vce Saturation400mV