HGTP20N60A4
HGTP20N60A4 HGTP20N60A4 - Brand New Fairchild Semiconductor IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
HGTP20N60A4
HGTP20N60A4 - Brand New Fairchild Semiconductor IGBTs - Single
Manufacturer Part No: HGTP20N60A4 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AB
Power-Max290W
Reverse-Recovery-Time-trr-
Electric current collectors70A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max600V
IGBT-Type-
Current-Collector-Pulsed-Icm280A
Vce-on-Max-Vge-Ic2.7V @ 15V, 20A
Switching-Energy105μJ (on), 150μJ (off)
Total Gate Charge142nC
Td-on-off-25°C15ns/73ns
Test-Condition390V, 20A, 3 Ohm, 15V
Product Details
__
Features
• >100kHz Operation at 390V, 20A
• 200kHz Operation at 390V, 12A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 55ns at TJ = 125°C
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER™ Model www.intersil.com
• Related Literature
- TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback da eBay