12FR025E
12FR025E 12FR025E - Brand New Ohmite Through Hole Resistors
Get Quote
Buy Now
12FR025E
12FR025E - Brand New Ohmite Through Hole Resistors
Manufacturer Part No: 12FR025E In Stock
Contact us
ManufacturerOhmite
Product CategoryThrough Hole Resistors
Series10
PackagingBulk
Height-
Operating-Temperature-55°C ~ 275°C
Size-Dimension0.094" Dia x 0.417" L (2.40mm x 10.60mm)
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Supplier-Device-PackageAxial
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±50ppm/°C
CompositionMetal Element
Failure-Rate-
Resistance-Ohms0.025
Package-CaseAxial
Power-Watts2W
Product Details
__
Axial Wire Element Current Sense Two Terminal Axial
Features
• Ideal for current sensing applications
• 1% Tolerance standard, others available
• Fixed resistance measuring point “M”
• Low inductance (non-inductive below 0.25Ω)
• RoHS compliant product available; add “E” suffix to part number to specify
Axial Wire Element Current Sense Four Terminal Axial
Features
• Tinned Copper Leads
• RoHS Compliant
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay