AD8400AR100
AD8400AR100 AD8400AR100 - Brand New Analog Devices Digital Potentiometers
Get Quote
Buy Now
AD8400AR100
AD8400AR100 - Brand New Analog Devices Digital Potentiometers
Manufacturer Part No: AD8400AR100 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital Potentiometers
Series-
PackagingTube
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
InterfaceSPI
Voltage-Supply2.7 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
Number-of-Circuits1 Circuit
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number-of-Taps256 Taps
Resistance-Ohms100k
Memory-TypeVolatile
Tolerance±1%
temperature coefficient500 ppm/°C
Resistance-Wiper-Ohms-Typ200
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
256-position variable resistance device
Replaces 1, 2, or 4 potentiometers
1 kΩ, 10 kΩ, 50 kΩ, 100 kΩ
Power shutdown—less than 5 μA
3-wire,SPI-compatible serial data input
10 MHz update data loading rate
2.7 V to 5.5 V single-supply operation
Qualified for automotive applications
APPLICATIONS
Mechanical potentiometer replacement
Programmable filters, delays, time constants
Volume control, panning
Line impedance matching
Power supply adjustment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay