0312.125MXP
0312.125MXP 0312.125MXP - Brand New Littelfuse Fuses
Get Quote
Buy Now
0312.125MXP
0312.125MXP - Brand New Littelfuse Fuses
Manufacturer Part No: 0312.125MXP In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fuses
Contact us
ManufacturerLittelfuse
Product CategoryFuses
Color-
Series312
ProductGlass Fuse
TypeSpecialty Fuses
PackagingBulk Alternate Packaging
Unit-Weight0.098767 oz
Mounting-StyleHolder / Clip
Current-Rating125mA
Termination-StyleClip
Length31.75 mm
Package-Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeHolder
Size-Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage-Rating-AC250 V
Voltage-Rating-DC-
Fuse-TypeCartridge, Glass
Response-TimeFast
ApprovalsCE, CSA, UL
Breaking-Capacity-Rated-Voltage35A
MeltingI2t0.00289
Diameter6.35 mm
Product-TypeGeneral Fuse
Fuse-Size-Group3AG (6.3 mm x 32 mm)
Indicator-StyleWithout Indicator
Interrupt-Rating10 kA at 125 VAC/35 A at 250 VAC
Body-StyleCylindrical
Description
Features
• In accordance with UL Standard 248-14
• Available in cartridge and axial lead format
and with various forming dimensions
• RoHS compliant and Lead-free
Applications
Used as supplementary protection in appliance or
utilization equipment to provide individual protection for
components or internal circuits.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay