AD5165BUJZ100
AD5165BUJZ100 AD5165BUJZ100 - Brand New Analog Devices Digital Potentiometers
Get Quote
Buy Now
AD5165BUJZ100
AD5165BUJZ100 - Brand New Analog Devices Digital Potentiometers
Manufacturer Part No: AD5165BUJZ100 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryDigital Potentiometers
MfrAnalog Devices Inc.
Series-
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Product-StatusActive
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number-of-Circuits1
Number-of-Taps256
Resistance-Ohms100k
InterfaceSPI
Memory-TypeVolatile
Voltage-Supply2.7V ~ 5.5V
Features-
Tolerance±20%
Temperature-Coefficient-Typ35ppm/°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-8
Package-CaseSOT-23-8 Thin TSOT-23-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Resistance-Wiper-Ohms-Typ160
Base-Product-NumberAD5165
GENERAL OVERVIEW
The AD5165 provides a compact 2.9 mm × 2.8 mm packaged solution for 256-position adjustment applications. These devices perform the same electronic adjustment function as mechanical potentiometers or variable resistors, with enhanced resolution, solid-state reliability, and superior low temperature coefficient performance. The AD5165’s supply voltage requirement is 2.7 V to 5.5 V, but its logic voltage requirement is 1.8 V to VDD. The AD5165 consumes very low quiescent power during standby mode and is ideal for battery-operated applications.
FEATURES
Ultralow standby power IDD = 50 nA typical
256-position
End-to-end resistance 100 kΩ
Logic high voltage 1.8 V
Power supply 2.7 V to 5.5 V
Low temperature coefficient 35 ppm/°C
Compact thin 8-lead TSOT-8 (2.9 mm × 2.8 mm) package
Simple 3-wire digital interface
Wide operating temperature −40°C to +125°C
Pin-to-pin compatible to AD5160 with CS inverted
APPLICATIONS
Battery-operated electronics adjustment
Remote utilities meter adjustment
Mechanical potentiometer replacement
Transducer circuit adjustment
Automotive electronics adjustment
Gain control and offset adjustment
System calibration
VCXO adjustment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay