74LVC1T45GM
74LVC1T45GM 74LVC1T45GM - Brand New NXP Semiconductors Voltage Translators, Level Shifters
Get Quote
Buy Now
74LVC1T45GM
74LVC1T45GM - Brand New NXP Semiconductors Voltage Translators, Level Shifters
Manufacturer Part No: 74LVC1T45GM In Stock
Contact us
ManufacturerNXP Semiconductors
Product CategoryVoltage Translators, Level Shifters
General description
The 74LVC1T45; 74LVCH1T45 are single bit, dual supply transceivers with 3-state outputs that enables bidirectional level translation. They feature one data input-output port (A and B), a direction control input (DIR) and dual supply pins (VCC(A) and VCC(B)). Both VCC(A) and VCC(B) can be supplied at any voltage between 1.2 V and 5.5 V making the device suitable for translating between any of the low voltage nodes (1.2 V, 1.5 V, 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V and 5.0 V). Pins A and DIR are referenced to VCC(A) and pin B is referenced to VCC(B). A HIGH on DIR allows transmission from A to B and a LOW on DIR allows transmission from B to A.
Features
■ Wide supply voltage range:
♦ VCC(A): 1.2 V to 5.5 V
♦ VCC(B): 1.2 V to 5.5 V
■ High noise immunity
■ Complies with JEDEC standards:
♦ JESD8-7 (1.2 V to 1.95 V)
♦ JESD8-5 (1.8 V to 2.7 V)
♦ JESD8C (2.7 V to 3.6 V)
♦ JESD36 (4.5 V to 5.5 V)
■ ESD protection:
♦ HBM JESD22-A114E Class 3A exceeds 4000 V
♦ CDM JESD22-C101C exceeds 1000 V
■ Maximum data rates:
♦ 420 Mbps (3.3 V to 5.0 V translation)
♦ 210 Mbps (translate to 3.3 V))
♦ 140 Mbps (translate to 2.5 V)
♦ 75 Mbps (translate to 1.8 V)
♦ 60 Mbps (translate to 1.5 V)
■ Suspend mode
■ Latch-up performance exceeds 100 mA per JESD 78 Class II
■ ±24 mA output drive (VCC = 3.0 V)
■ Inputs accept voltages up to 5.5 V
■ Low power consumption: 16 μA maximum ICC
■ IOFF circuitry provides partial Power-down mode operation
■ Multiple package options
■ Specified from −40 °C to +85 °C and −40 °C to +125 °C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay