A1020-2R5105-R
A1020-2R5105-R A1020-2R5105-R - Brand New EATON Electric Double Layer Capacitors
Get Quote
Buy Now
A1020-2R5105-R
A1020-2R5105-R - Brand New EATON Electric Double Layer Capacitors
Manufacturer Part No: A1020-2R5105-R Out of Stock
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryElectric Double Layer Capacitors
SeriesPowerStor A
ProductSupercapacitors
PackagingBulk
Unit-Weight0.096000 oz
Termination-StyleRadial
Voltage-Rating2.5 V
Operating-Temperature-Range- 25 C to + 70 C
Length20.5 mm
Package-CaseRadial, Can
Capacitance1F
TerminationThrough Hole
Operating-Temperature-25°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Voltage-Rated2.5V
Size-Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Tolerance-20%, +80%
Lead-Spacing0.197" (5.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance90 mOhm @ 1kHz
Lifetime-Temp#1000 Hrs @ 70°C
Height-Seated-Max0.878" (22.30mm)
OrientationVertical
Diameter10 mm
Voltage-Rating-DC2.5 VDC
Lead-Diameter0.6 mm
Part-#-AliasesA1020-2R5105-R
ESR0.09 Ohms
Description
**Features & Benefits **
• Very low ESR
• Low leakage current
• Long cycle life
• High useable capacity
• Very high specific capacitance also available (B Series)
Applications
• Pulse power
• Hold-up power
• DC/DC converters
• Hybrid battery packs
• Valve / solenoid actuation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% positivoFeedback de eBay