12N60A4D
12N60A4D 12N60A4D - Brand New Fairchild Semiconductor IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
12N60A4D
12N60A4D - Brand New Fairchild Semiconductor IGBTs - Single
Manufacturer Part No: 12N60A4D In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
ManufacturerFairchild Semiconductor
Product CategoryIGBTs - Single
The HGTG12N60A4D, HGTP12N60A4D and
Formerly Developmental Type TA49337.
Features
• >100kHz Operation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 390V, 12A
• 200kHz Operation . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 390V, 9A
• 600V Switching SOA Capability
• Typical Fall Time. . . . . . . . . . . . . . . . . 70ns at TJ = 125oC
• Low Conduction Loss
• Temperature Compensating SABER™ Model www.fairchildsermi.com
• Related Literature
- TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount Components to PC Boards
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback