10LPCV2440
10LPCV2440 10LPCV2440 - Brand New Crydom Solid State Relays
Get Quote
Buy Now
10LPCV2440
10LPCV2440 - Brand New Crydom Solid State Relays
Manufacturer Part No: 10LPCV2440 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Solid State Relays
Contact us
ManufacturerCrydom
Product CategorySolid State Relays
SeriesLPCV
ProductPower Relays
TypeHeavy Duty
PackagingBulk
Mounting-StylePanel
Termination-StyleScrew Terminal, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Package-CaseModule
Mounting-TypeChassis Mount or Panel Mount
Output-TypeAC, Linear Controlled
Supplier-Device-Package-
Voltage-Input0 ~ 10VDC
CircuitSPST-NO (1 Form A)
On-State Resistance-
Voltage-Load20 ~ 300 V
Contact-FormSPST (1 Form A)
RelaysRelay
Load-Current40A
Pd-Power-Dissipation0.5 W
Control-Voltage-Range0 VDC to 10 VDC
Load-Voltage-Rating20 VAC to 300 VAC
Load-Current-Rating40 A
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback