SGP10N60RUFDTU
SGP10N60RUFDTU SGP10N60RUFDTU - Brand New onsemi IGBTs - Single
Get Quote
Buy Now
SGP10N60RUFDTU
SGP10N60RUFDTU - Brand New onsemi IGBTs - Single
Manufacturer Part No: SGP10N60RUFDTU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IGBTs - Single
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
Part-AliasesSGP10N60RUFDTU_NL
Unit-Weight0.063493 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-3
Input-TypeStandard
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220-3
ConfigurationSingle
Power-Max75W
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Electric current collectors16A
Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max600V
IGBT-Type-
Current-Collector-Pulsed-Icm30A
Vce-on-Max-Vge-Ic2.8V @ 15V, 10A
Switching-Energy141μJ (on), 215μJ (off)
Total Gate Charge30nC
Td-on-off-25°C15ns/36ns
Test-Condition300V, 10A, 20 Ohm, 15V
Pd-Power-Dissipation75 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Collector-Emitter-Voltage-VCEO-Max600 V
Collector-Emitter-Saturation-Voltage2.2 V
Continuous-Collector-Current-at-25-C16 A
Gate-Emitter-Leakage-Current+/- 100 nA
Maximum-Gate-Emitter-Voltage+/- 20 V
Continuous-Collector-Current-Ic-Max16 A
General Description
Features
• 10 A, 600 V, TC = 100°C
• Low Saturation Voltage: VCE(sat) = 2.1 V @ IC = 10 A
• Typical Fall Time. . . . . . . . . .242ns at TJ = 125°C
• High Speed Switching
• High Input Impedance
• Short Circuit Rating
Applications
Motor Control, UPS, General Inverter
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback