CD10CD100JO3F
CD10CD100JO3F CD10CD100JO3F - Brand New Cornell Dubilier Mica and PTFE Capacitors
Get Quote
Buy Now
CD10CD100JO3F
CD10CD100JO3F - Brand New Cornell Dubilier Mica and PTFE Capacitors
Manufacturer Part No: CD10CD100JO3F In Stock
Contact us
ManufacturerCornell Dubilier
Product CategoryMica and PTFE Capacitors
SeriesCD10
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance10pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesGeneral Purpose
Voltage-Rated500V
Size-Dimension0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
Tolerance±5%
Lead-Spacing0.142" (3.60mm)
Height-Seated-Max0.331" (8.40mm)
Dielectric-MaterialMica
Product Details
__
Highlights
- Reel packaging available
- High temperature – up to +150 ºC
- Dimensions meet EIA RS153B specifcation
- 100,000 V/µs dV/dt pulse capability minimum
- Non-flammable units that meet IEC 695-2-2 are available
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback