BAS70ZFILM
BAS70ZFILM BAS70ZFILM - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BAS70ZFILM
BAS70ZFILM - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BAS70ZFILM In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
Packaging
Package-CaseSOD-123
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOD-123
SpeedSmall Signal =
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 70V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 15mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max70V
Current-Average-Rectified-Io70mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F2pF @ 0V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Description
The BAS70 series uses 70 V Schottky barrier diodes packaged in SOD-123, SOD-323, SOD-523, SOT-23, SOT-323, SOT-323-6L or SOT-666. These diodes are specially suited for signal detection and temperature compensation in RF applications.
Features
■ Very low conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Low forward and reverse recovery times
■ Surface mount device
■ Low capacitance diode
■ Low resistance and inductance
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% PositiveeBay and repeat-order buyer feedback