FFPF10UP30STU
FFPF10UP30STU FFPF10UP30STU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
FFPF10UP30STU
FFPF10UP30STU - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: FFPF10UP30STU Out of Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-220-3 Full Pack
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220F
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 300V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.4V @ 10A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max300V
Current-Average-Rectified-Io10A
Reverse-Recovery-Time-trr45ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 150°C
Product Details
__
Description:
The ON Semiconductor FFPF10UP30STU is a single diode rectifier with a fast recovery time of 45ns. It has a maximum current rating of 10A and a maximum reverse voltage rating of 300V. The device is housed in a TO-220-3 full pack package and is rated for operation over a temperature range of -65°C to 150°C.
Features:
• 10A maximum current rating
• 300V maximum reverse voltage rating
• 45ns fast recovery time
• 200mA (Io)
• TO-220-3 full pack package
• -65°C to 150°C operating temperature range
Applications:
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈