AIC1723-33CY-AJ33
AIC1723-33CY-AJ33 AIC1723-33CY-AJ33 - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Get Quote
Buy Now
AIC1723-33CY-AJ33
AIC1723-33CY-AJ33 - Brand New Assmann WSW Components IC Chips
Manufacturer Part No: AIC1723-33CY-AJ33 In Stock
Contact us
ManufacturerASSMANN WSW Components
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
65µA, from no load to maximum loading conditions. Dropout voltage at 500mA output current is exceptionally low: 750mV for the AIC1723-50 and AIC1723-52, 900mV for the AIC1723-38, AIC1723-37, AIC1723-35, and the AIC1723-33. Output current limiting and thermal limiting are built in to provide maximal protection to the AIC1723 against fault conditions.
The AIC1723 comes in the popular SOT-223, TO-251 and TO-252 packages.
FEATURES
• Low Dropout Voltage of 750mV at 500mA Output Current (5.0V Output Version).
• Guaranteed 500mA Output Current.
• Internal 1.5Ω P-MOSFET Draws no Base Current.
• Low Ground Current at 65µA.
• 2% Accuracy Output Voltage of 3.3V/ 3.5V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/ 5.2V.
• Input Voltage Range up to 12V (5.0V Output Version).
• Needs only 4.7µF for Stability.
• Voltage Regulator for LAN Cards.
• Voltage Regulator for Monitor Microprocessor.
• Voltage Regulator for RAM Module.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈