LM1114-3.3N3
LM1114-3.3N3 LM1114-3.3N3 - Brand New GP/CYStech IC Chips
Get Quote
Buy Now
LM1114-3.3N3
LM1114-3.3N3 - Brand New GP/CYStech IC Chips
Manufacturer Part No: LM1114-3.3N3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerGP/CYStech
Product CategoryIC Chips
Product Description
The LM1114 series is a group of positive voltage output, three-pin regulators, that provide a high current even when the input/output voltage differential is small. Low power consumption and high accuracy is achieved through CMOS and programmable fuse technologies. Output voltage: 2V to 6V in 0.1V increments.
Features
● Maximum output current 250mA
● Highly accurate : output voltage+/-2%
● Low power consumption : typ. 2μA
● Small input/output differential:
0.4V at 160mA(Vout=2.5V, 3.0V, 3.3V, 3.6V)
0.12V at 100mA(Vout=5V)
Applications
● Battery powered equipment
● Palmtops
● Portable cameras and video recorders
● Reference voltage sources
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈