FH36W-51S-0.3SHW(99)
FH36W-51S-0.3SHW(99) FH36W-51S-0.3SHW(99) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Get Quote
Buy Now
FH36W-51S-0.3SHW(99)
FH36W-51S-0.3SHW(99) - Brand New Hirose FFC/FPC Connectors
Manufacturer Part No: FH36W-51S-0.3SHW(99) In Stock
MOQ: 1pcs
Category: FFC/FPC Connectors
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryFPC/FFC Connectors
SeriesFH36
PackagingAlternate Packaging
Voltage-Rating30V
TerminationSolder
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Height-Above-Board0.039" (1.00mm)
Electrical contact materialsPhosphor Bronze
Contact-FinishGold
Number-of-Positions51 Positions
Pitch0.012" (0.30mm)
Housing-MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Flat-Flex-TypeFPC
FFC-FCB-Thickness0.20mm
Locking-FeatureFlip Lock
Material-Flammability-RatingUL94 HB
Connector-Contact-TypeContacts, Bottom
Cable-End-TypeTabbed
Actuator-MaterialPolyamide (PA), Nylon
■Features
1. Low-profile and light weight
Weight: Reduced approximately 30% Board footprint: Reduced approximately 15% (As compared with Hirose Electrics FH26 Series connectors (51 positions)
2. Easy solderability on the PC board
The soldering leads are on 0.6 mm pitch, exiting on front and back of the connector.
3. Conducive traces on the PCB can run under the connector
No exposed contacts on the bottom of the connector.
4. Easy FPC insertion and reliable electrical connection
5. FPC position hold
6. Accepts standard FPC thickness
0.2mm thick standard Flexible Printed Circuit (FPC) can be used. This is the only ultra-low profile ZIF connector using standard FPC.
7. Board placement with automatic equipment
Flat upper surface and tape and reel packaging facilitate vacuum pick-up and placement.
Standard reel packaging contains 5,000 connectors.
8. Halogen-free * (FH36W Series)
*As defined by IEC61249-2-21
Br-900ppm maximum, Cl-900ppm maximum, Cl + Br combined-1,500ppm maximum
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈