PIC16F877-20
PIC16F877-20 PIC16F877-20 - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC16F877-20
PIC16F877-20 - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC16F877-20 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
Microcontroller Core Features:
• High performance RISC CPU
• Only 35 single word instructions to learn
• All single cycle instructions except for program branches which are two cycle
• Operating speed: DC - 20 MHz clock input DC - 200 ns instruction cycle
• Up to 8K x 14 words of FLASH Program Memory,
Up to 368 x 8 bytes of Data Memory (RAM)
Up to 256 x 8 bytes of EEPROM Data Memory
• Pinout compatible to the PIC16C73B/74B/76/77
• Interrupt capability (up to 14 sources)
• Eight level deep hardware stack
• Direct, indirect and relative addressing modes
• Power-on Reset (POR)
• Power-up Timer (PWRT) and Oscillator Start-up Timer (OST)
• Watchdog Timer (WDT) with its own on-chip RC oscillator for reliable operation
• Programmable code protection
• Power saving SLEEP mode
• Selectable oscillator options
• Low power, high speed CMOS FLASH/EEPROM technology
• Fully static design
• In-Circuit Serial Programming (ICSP) via two pins
• Single 5V In-Circuit Serial Programming capability
• In-Circuit Debugging via two pins
• Processor read/write access to program memory
• Wide operating voltage range: 2.0V to 5.5V
• High Sink/Source Current: 25 mA
• Commercial, Industrial and Extended temperature ranges
• Low-power consumption:
- < 0.6 mA typical @ 3V, 4 MHz
- 20 µA typical @ 3V, 32 kHz
- < 1 µA typical standby current
Peripheral Features:
• Timer0: 8-bit timer/counter with 8-bit prescaler
• Timer2: 8-bit timer/counter with 8-bit period register, prescaler and postscaler
• Two Capture, Compare, PWM modules
- Capture is 16-bit, max. resolution is 12.5 ns
- Compare is 16-bit, max. resolution is 200 ns
- PWM max. resolution is 10-bit
• 10-bit multi-channel Analog-to-Digital converter
• Synchronous Serial Port (SSP) with SPI (Master mode) and I2C (Master/Slave)
• Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (USART/SCI) with 9-bit address detection
• Parallel Slave Port (PSP) 8-bits wide, with external RD, WR and CS controls (40/44-pin only)
• Brown-out detection circuitry for Brown-out Reset (BOR)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈