DP7113SI-10
DP7113SI-10 DP7113SI-10 - Brand New CPL-E() IC Chips
Get Quote
Buy Now
DP7113SI-10
DP7113SI-10 - Brand New CPL-E() IC Chips
Manufacturer Part No: DP7113SI-10 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCPL-E()
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The ADP7118 is a CMOS, low dropout (LDO) linear regulator that operates from 2.7 V to 20 V and provides up to 200 mA of output current. This high input voltage LDO is ideal for the regulation of high performance analog and mixed- signal circuits operating from 20 V down to 1.2 V rails. Using an advanced proprietary architecture, the device provides high power supply rejection, low noise, and achieves excellent line and load transient response with a small 2.2 µF ceramic output capacitor. The ADP7118 regulator output noise is 11 μV rms independent of the output voltage for the fixed options of 5 V or less.
The ADP7118 is available in 16 fixed output voltage options.
The following voltages are available from stock: 1.2 V (adjustable), 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 4.5 V, and 5.0 V.
Additional voltages available by special order are 1.5 V, 1.85 V, 2.0 V, 2.2 V, 2.75 V, 2.8 V, 2.85 V, 3.8 V, 4.2 V, and 4.6 V.
Each fixed output voltage can be adjusted above the initial set point with an external feedback divider. This allows the ADP7118 to provide an output voltage from 1.2 V to VIN − VDO with high PSRR and low noise.
User programmable soft start with an external capacitor is available in the LFCSP and SOIC packages.
The ADP7118 is available in a 6-lead, 2 mm × 2 mm LFCSP making it not only a very compact solution, but it also provides excellent thermal performance for applications requiring up to 200 mA of output current in a small, low profile footprint. The ADP7118 is also available in a 5-lead TSOT and an 8-lead SOIC.
FEATURES
Low noise: 11 µV rms independent of fixed output voltage
PSRR of 88 dB at 10 kHz, 68 dB at 100 kHz, 50 dB at 1 MHz,
VOUT ≤ 5 V, VIN = 7 V
Input voltage range: 2.7 V to 20 V
Maximum output current: 200 mA
Initial accuracy: ±0.8%
Accuracy over line, load, and temperature
±1.1%, TJ = −40°C to +85°C
±1.8%, TJ = −40°C to +125°C
Low dropout voltage: 200 mV (typical) at a 200 mA load,
VOUT = 5 V
User programmable soft start (LFCSP and SOIC only)
Low quiescent current, IGND = 50 μA (typical) with no load
Low shutdown current: 1.8 μA at VIN = 5 V, 3.0 μA at VIN = 20 V
Stable with a small 2.2 µF ceramic output capacitor
Fixed output voltage options: 1.8 V, 2.5 V, 3.3 V, 4.5 V, and 5.0 V
16 standard voltages between 1.2 V and 5.0 V are available
Adjustable output from 1.2 V to VIN – VDO, output can be
adjusted above initial set point
Precision enable
2 mm × 2 mm, 6-lead LFCSP, 8-Lead SOIC, 5-Lead TSOT
APPLICATIONS
Regulation to noise sensitive applications
ADC and DAC circuits, precision amplifiers, power for
VCO VTUNE control
Communications and infrastructure
Medical and healthcare
Industrial and instrumentation
Supported by ADIsimPower tool
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈