GRM155R71H102KA01D
GRM155R71H102KA01D GRM155R71H102KA01D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
GRM155R71H102KA01D
GRM155R71H102KA01D - Brand New Murata Electronics Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: GRM155R71H102KA01D In Stock
Package-Case0402 (1005 Metric)
Capacitance1000pF
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount, MLCC
Features-
Voltage-Rated50V
Size-Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Tolerance±10%
Ratings-
Thickness-Max0.022" (0.55mm)
Description
Features
Large capacity and small size in a multilayer structure
Capacitance value ranging from 0.1pF to 220µF
Tin plated external electrodes, excellent solderability
Provides good high frequency characteristics
Excellent pulse response
High reliability
Capacitor size varies from 0.4×0.2mm to 5.7×5.0mm
Rated voltage of 2.5VDC to 3.15KVDC
Temperature characteristics are classified according to JIS and EIA standard
Operating temperature changes according to TCR values
Application
Consumer Electronics
Portable Devices
Power Management
Industrial
Medical
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈