CR1206-FX-30R1ELF
CR1206-FX-30R1ELF CR1206-FX-30R1ELF - Brand New BOURNS Chip Resistor - Surface Mount
Get Quote
Buy Now
CR1206-FX-30R1ELF
CR1206-FX-30R1ELF - Brand New BOURNS Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer Part No: CR1206-FX-30R1ELF In Stock
Contact us
ManufacturerBourns
Product CategoryChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingAlternate Packaging
Height0.030" (0.75mm)
Package-Case1206 (3216 Metric)
Operating-Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesMoisture Resistant
Size-Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Supplier-Device-Package1206
Watt0.25W, 1/4W
Resistance-Ohms30.1
Tolerance±1%
Number-of-Terminations2 Terminations
Temperature-Coefficient±100ppm/°C
CompositionThick Film
Failure-Rate-
Features
■ RoHS compliant*
■ Power rating at 70 °C: CR0603 - 0.10 W, CR0805 - 0.125 W, CR1206 - 0.25 W
■ Tight tolerances of bottom electrode width
■ Suitable for all types of soldering processes
■ Paper tape on reel for automatic placement
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈