IRU1030-33CD
IRU1030-33CD IRU1030-33CD - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
IRU1030-33CD
IRU1030-33CD - Brand New Infineon Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: IRU1030-33CD Out of Stock
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube
Package-CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Operating-Temperature0°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageD-Pak
Voltage-InputUp to 7V
Current-Output3A
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.1V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min3.1A
DESCRIPTION
The IRU1030-33 is a low dropout three-terminal fixed 3.3V output regulator with minimum of 3A output current ca pability. This product is specifically designed to provide well regulated supply for low voltage IC applications re quiring 3.3V output. The IRU1030-33 is guaranteed to have <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated output with supply voltage as low as 4.6V input.
FEATURES
■ Guaranteed < 1.3V Dropout at Full Load Current
■ Fast Transient Response
■ 1% Voltage Reference Initial Accuracy
■ Output Current Limiting
■ Built-In Thermal Shutdown
APPLICATIONS
■ Standard 3.3V Chip Set and Logic Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈