1N4004-E3/73
Get Quote
Buy Now
1N4004-E3/73
1N4004-E3/73 - Brand New Vishay Semiconductor Diodes Division Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: 1N4004-E3/73 In Stock
Contact us
ManufacturerVishay Semiconductor Diodes Division
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
Series-
ProductStandard Recovery Rectifiers
PackagingTape & Box (TB) Alternate Packaging
Part-Aliases1N4004-E3/54
Unit-Weight0.010935 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-204AL, DO-41, Axial
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-204AL (DO-41)
ConfigurationSingle
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr5μA @ 400V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.1V @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max400V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F15pF @ 4V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 50 C
Vf-Forward-Voltage1.1 V
Vr-Reverse-Voltage400 V
Ir-Reverse-Current5 uA
If-Forward-Current1 A
Max-Surge-Current45 A
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈