IDT79RV4640-133DU
IDT79RV4640-133DU IDT79RV4640-133DU - Brand New Integrated Circuit Systems Microprocessors
Get Quote
Buy Now
IDT79RV4640-133DU
IDT79RV4640-133DU - Brand New Integrated Circuit Systems Microprocessors
Manufacturer Part No: IDT79RV4640-133DU In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microprocessors
Contact us
ManufacturerIntegrated Circuit Systems
Product CategoryMicroprocessors
Series-
PackagingTray
Package-Case128-BQFP
Operating-Temperature0°C ~ 85°C (TC)
Supplier-Device-Package128-PQFP (28x28)
I/O Voltage3.3V
Speed133MHz
Core-ProcessorMIPS-I
Bus width1 Core, 64-Bit
Co-Processors-DSPSystem Control; CP0
RAM-ControllersDRAM
Graphics-AccelerationNo
Display-&-Interface-Controllers-
Ethernet-
SATA-
USB-
Security-Features-
Description
Features
◆ High-performance embedded 64-bit microprocessor
– 64-bit integer operations
– 64-bit registers
– Based on the MIPS RISC Architecture
– 100MHz, 133MHz, 150MHz, 180MHz, 200MHz and 267MHz operating frequencies
– 32-bit bus interface brings 64-bit power to 32-bit system cost
◆ High-performance DSP capability
– 133.5 Million Integer Mul-Accumulate operations/sec @267MHz
– 89 MFlops floating-point operations @267MHz
◆ High-performance microprocessor
– 133.5 M Mul-Add/second @267MHz
– 89 MFlops @267MHz
– >640,000 dhrystone (2.1)/sec capability @267MHz (352 dhrystone MIPS)
◆ High level of integration
– 64-bit, 267 MHz integer CPU
– 8KB instruction cache; 8KB data cache
– Integer multiply unit with 133.5M Mul-Add/sec
◆ Upwardly software compatible with IDT RISController Family
◆ Easily upgradable to 64-bit system
◆ Low-power operation
– Active power management powers-down inactive units
– Standby mode
◆ Large, efficient on-chip caches
– Separate 8KB Instruction and 8KB Data caches
– Over 3200MB/sec bandwidth from internal caches
– 2-set associative
– Write-back and write-through support
– Cache locking, to facilitate deterministic response
– High performance write protocols, for graphics and data communications
◆ Bus compatible with RC4000 family
– System interfaces to 125MHz, provides bandwidth up to 500 MB/sec
– Direct interface to 32-bit wide systems
– Synchronized to external reference clock for multi- master operation
– Socket compatible with IDT RC 64474 and RC64574
◆ Improved real-time support
– Fast interrupt decode
– Optional cache locking
Note: “R” refers to 5V parts; “RV” refers to 3.3V parts; “RC” refers to both
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈