CY8C20055-24SXI
CY8C20055-24SXI CY8C20055-24SXI - Brand New CYPRESS Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Buy Now
CY8C20055-24SXI
CY8C20055-24SXI - Brand New CYPRESS Microcontroller Units (MCUs/MPUs/SOCs)
Manufacturer Part No: CY8C20055-24SXI Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
Contact us
ManufacturerCypress Semiconductor
Product CategoryApplication Specific Microcontrollers
SeriesCY8C20055
PackagingTube
Unit-Weight0.023492 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-16
Operating-Temperature-
Mounting-Type-
Applications-
Interface-
Voltage-Supply-
Supplier-Device-Package-
Number-of-I-O
Core-Processor
RAM-Size-
Program MemoryFlash
Controller-Series-
Program-Memory-Size8 kB
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.71 V to 5.5 V
Interface-TypeI2C SPI
CoreM8C
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.71 V
Input/output12 I/O
Data-RAM-Size1 kB
PSoC Functional Overview
Features
■ Low Power CapSense Block
❐ Configurable Capacitive Sensing Elements
❐ Supports Combination of CapSense Buttons, Sliders, Touchpads, and Proximity Sensors
■ Powerful Harvard Architecture Processor
❐ M8C Processor Speeds Running up to 12 MHz
❐ Low Power at High Speed
❐ 2.4V to 5.25V Operating Voltage
❐ Industrial Temperature Range: -40°C to +85°C
■ Flexible On-Chip Memory
❐ 8K Flash Program Storage 50,000 Erase/Write Cycles
❐ 512 Bytes SRAM Data Storage
❐ Partial Flash Updates
❐ Flexible Protection Modes
❐ Interrupt Controller
❐ In-System Serial Programming (ISSP)
■ Complete Development Tools
❐ Free Development Tool (PSoC Designer™)
❐ Full Featured, In-Circuit Emulator, and Programmer
❐ Full Speed Emulation
❐ Complex Breakpoint Structure
❐ 128K Trace Memory
■ Precision, Programmable Clocking
❐ Internal ±5.0% 6/12 MHz Main Oscillator
❐ Internal Low Speed Oscillator at 32 kHz for Watchdog and Sleep
■ Programmable Pin Configurations
❐ Pull Up, High Z, Open Drain, and CMOS Drive Modes on All GPIO
❐ Up to 28 Analog Inputs on GPIO
❐ Configurable Inputs on All GPIO
❐ Selectable, Regulated Digital IO on Port 1
• 3.0V, 20 mA Total Port 1 Source Current
• 5 mA Strong Drive Mode on Port 1 Versatile Analog Mux
❐ Common Internal Analog Bus
❐ Simultaneous Connection of IO Combinations
❐ Comparator Noise Immunity
❐ Low Dropout Voltage Regulator for the Analog Array
■ Additional System Resources
❐ Configurable Communication Speeds
• I2C: Selectable to 50 kHz, 100 kHz, or 400 kHz
• SPI: Configurable between 46.9 kHz and 3 MHz
❐ I2C™ Slave
❐ SPI Master and SPI Slave
❐ Watchdog and Sleep Timers
❐ Internal Voltage Reference
❐ Integrated Supervisory Circuit
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈