AMS1086CD-3.3
AMS1086CD-3.3 AMS1086CD-3.3 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS1086CD-3.3
AMS1086CD-3.3 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS1086CD-3.3 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerAMS
Product CategoryIC Chips
GENERAL DESCRIPTION
The AMS1086 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 1.5A output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.5V at maximum output current, decreasing at lower load currents. On-chip trimming adjusts the reference voltage to 1%. Current limit is also trimmed, minimizing the stress under overload conditions on both the regulator and power source circuitry. The AMS1086 devices are pin compatible with older three-terminal regulators and are offered in 3 lead TO-220 package, 3 lead TO-263 (Plastic DD) and TO-252 (D PAK) package.
FEATURES
• Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.5V and 5.0V
• Output Current of 1.5A
• Operates Down to 1V Dropout
• Line Regulation: 0.015%
• Load Regulation: 0.1%
• TO-220, TO-263 and TO-252 packages available
APPLICATIONS
• High Efficiency Linear Regulators
• Post Regulators for Switching Supplies
• Microprocessor Supply
• Battery Chargers
• Constant Current Regulators
• Notebook/Personal Computer Supplies
• Portable Instrumentation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈