LMC2001ACM5X
LMC2001ACM5X LMC2001ACM5X - Brand New NS/TI Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
LMC2001ACM5X
LMC2001ACM5X - Brand New NS/TI Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: LMC2001ACM5X In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInstrumentation Amplifier
CategoriesLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Part-StatusObsolete
Amplifier-TypeGeneral Purpose
Number-of-Circuits1 Circuit
Output-TypeRail-to-Rail
Slew-Rate5 V/?s
Gain-Bandwidth-Product6MHz
Current-Input-Bias3pA
Voltage-Input-Offset0.5?V
Current-Supply750?A
Voltage-Supply-Single-Dual-±4.75 V ~ 5.25 V
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeSurface Mount
Package-CaseSC-74A, SOT-753
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Base-Part-NumberLMC2001
General Description
Features
• Small footprint SOT-23-5 package
• Guaranteed 2.7V, 3V, 5V, and 12V performance
• 500kHz gain-bandwidth
• 0.01% total harmonic distortion at 10kHz (5V, 2kΩ)
• 0.5mA typical supply current at 5V
Applications
• Mobile communications, cellular phones, pagers
• Battery-powered instrumentation
• PCMCIA, USB
• Portable computers and PDAs
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈