LD1117S25
LD1117S25 LD1117S25 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LD1117S25
LD1117S25 - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LD1117S25 Out of Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Description
The LD1117 is a LOW DROP Voltage Regulator able to provide up to 800mA of Output Current, available even in adjustable version (Vref=1.25V). Concerning fixed versions, are offered the following Output Voltages: 1.2V,1.8V,2.5V,2.85V, 3.0V 3.3V and 5.0V. The 2.85V type is ideal for SCSI-2 lines active termination. The device is supplied in: SOT-223, DPAK, SO-8 and TO-220.
Feature summary
■ Low dropout voltage (1V TYP.)
■ 2.85V Device performances are suitable for SCSI-2 active termination
■ Output current up to 800 mA
■ Fixed output voltage of: 1.2V, 1.8V, 2.5V,2.85V, 3.0V, 3.3V, 5.0V
■ Adjustable version availability (Vrel=1.25V)
■ Internal current and thermal limit
■ Available in ± 1% (at 25°C) and 2% in full temperature range
■ Supply voltage rejection: 75dB (typ.)
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈