SST49LF016C-33-4C-EIE
SST49LF016C-33-4C-EIE SST49LF016C-33-4C-EIE - Brand New Microchip Technology Memory ICs
Get Quote
Buy Now
SST49LF016C-33-4C-EIE
SST49LF016C-33-4C-EIE - Brand New Microchip Technology Memory ICs
Manufacturer Part No: SST49LF016C-33-4C-EIE In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory ICs
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMemory ICs
SeriesSST49
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range0 C to + 85 C
Package-CaseTSOP-40
Operating-Temperature0°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package40-TSOP
Memory Capacity16M (2M x 8)
Memory-TypeFLASH
Speed33MHz
ArchitectureSector
Format-MemoryFLASH
StandardNot Supported
Interface-TypeSPI
Organization2 M x 8
Supply-Current-Max18 mA
Data-Bus-Width8 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3 V
Maximum-Clock-Frequency33 MHz
Timing-TypeSynchronous
PRODUCT DESCRIPTION
FEATURES:
• Standard LPC Interface
– Conforms to Intel LPC Interface Specification 1.0
• Organized as 256K x8
• Flexible Erase Capability
– Uniform 4 KByte sectors
– Uniform 16 KByte overlay blocks
– 16 KBytes Top boot block protection
– Chip-Erase for PP Mode
• Single 3.0-3.6V Read and Write Operations
• Superior Reliability
– Endurance: 100,000 Cycles (typical)
– Greater than 100 years Data Retention
• Low Power Consumption
– Active Read Current: 10 mA (typical)
– Standby Current: 10 µA (typical)
• Fast Sector-Erase/Byte-Program Operation
– Sector-Erase Time: 18 ms (typical)
– Block-Erase Time: 18 ms (typical)
– Chip-Erase Time: 70 ms (typical)
– Byte-Program Time: 14 µs (typical)
– Chip Rewrite Time: 4 seconds (typical)
– Single-pulse Program or Erase
– Internal timing generation
• Two Operational Modes
– Low Pin Count (LPC) Interface mode for in-system operation
– Parallel Programming (PP) Mode for fast production programming
• LPC Interface Mode
– 5-signal communication interface supporting byte Read and Write
– 33 MHz clock frequency operation
– WP# and TBL# pins provide hardware write protect for entire chip and/or top boot block
– Standard SDP Command Set
– Data# Polling and Toggle Bit for End-of-Write detection
– 5 GPI pins for system design flexibility
• Parallel Programming (PP) Mode
– 11 pin multiplexed address and 8 pin data I/O interface
– Supports fast In-System or PROM programming for manufacturing
• CMOS I/O Compatibility
• Packages Available
– 32-lead PLCC
– 32-lead TSOP (8mm x 14mm)
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈