C0805C106K8PAC7800
C0805C106K8PAC7800 C0805C106K8PAC7800 - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Get Quote
Buy Now
C0805C106K8PAC7800
C0805C106K8PAC7800 - Brand New KEMET Ceramic Disc Capacitors
Manufacturer Part No: C0805C106K8PAC7800 In Stock
Product CategoryCeramic Capacitors
MfrKEMET
SeriesSMD Comm X5R
PackageTape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel®
Product-StatusActive
Capacitance10 µF
Tolerance±10%
Voltage-Rated10V
Temperature-CoefficientX5R
Operating-Temperature-55°C ~ 85°C
Features-
Ratings-
ApplicationsBypass Decoupling
Package-Case0805 (2012 Metric)
Size-Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height-Seated-Max-
Thickness-Max0.055" (1.40mm)
Lead-Spacing-
Lead-Style-
Base-Product-NumberC0805C
Product Details
__
[ KEMET ]
Overview
Benefits
• −55°C to +85°C operating temperature range
• Lead (Pb)-free, RoHS and REACH compliant
• Temperature stable dielectric
• EIA 0201, 0402, 0603, 0805, 1206, 1210, and 1812 case sizes
• DC voltage ratings of 4 V, 6.3 V, 10 V, 16 V, 25 V, 35 V, and 50 V
• Capacitance offerings ranging from 0.01 μF to 100 μF
• Available capacitance tolerances of ±10% and ±20%
• Non-polar device, minimizing installation concerns
• 100% pure matte tin-plated termination finish allowing for excellent solderability
Applications
Typical applications include decoupling, bypass, and filtering.
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈