MDF6-10DP-3.5DS(05)
MDF6-10DP-3.5DS(05) MDF6-10DP-3.5DS(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Get Quote
Buy Now
MDF6-10DP-3.5DS(05)
MDF6-10DP-3.5DS(05) - Brand New Hirose Rectangular Connectors Housings
Manufacturer Part No: MDF6-10DP-3.5DS(05) In Stock
Contact us
ManufacturerHirose
Product CategoryRectangular Connectors - Headers, Male Pins
ColorWhite
SeriesMDF6
PackagingBulk
Mounting-StyleStraight Pin
Current-Rating7 A
Termination-StyleThrough Hole
Voltage-Rating300 V
Operating-Temperature-Range- 30 C to + 85 C
TerminationSolder
Mounting-TypeThrough Hole, Right Angle
Features-
Connector-TypeHeader, Shrouded
Electrical contact materialsBrass
Contact-FinishTin
Contact-Finish-Thickness-
Number-of-Positions10 Positions
Number-of-Positions-LoadedAll
Pitch0.138" (3.50mm)
Number-of-Rows2 Rows
Contact-TypeMale Pin
Row-Spacing0.197" (5.00mm)
Fastening-TypeLatch Holder
Housing-MaterialPolyamide (PA)
Contact-Mating-Length0.220" (5.59mm)
Product-TypeHeaders
Contact-PlatingTin
Insulation-Resistance1 GOhms
Mounting-AngleRight Angle
Contact-GenderPin (Male)
Contact-ArrangementPower
■ Features
1. Pitch 3.5mm Miniature Type
This is a space saving miniature connector where the adjacent contact pitch is set to 3.5mm and the opposite length is set to 5mm double-row alignment.
2. Current Capacity Secures 7A
Despite miniature power connector, the current capacity 7A is secured using the AWG No.16 cable.
3. Box Type Header
The box type header secures scoop-proof insertion, and perfectly prevents mis- insertion.
4. Inner Type Full Lock Adopted
■ Applications
Secondary power units for various equipment
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈