STM32L151R8T6
STM32L151R8T6 STM32L151R8T6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32L151R8T6
STM32L151R8T6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32L151R8T6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 L1
PackagingTray
Unit-Weight0.012088 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseLQFP-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-LQFP (10x10)
Number-of-I-O51 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size4K x 8
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size10K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 20x12b; D/A 2x12b
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.8 V to 3.6 V
Interface-TypeI2C SPI USART USB
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesSTM32L1
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency32 MHz
Number-of-ADC-Channels24 ADC Channels
Input/output51 I/O
Data-RAM-Size16 kB
Data-ROM-Size4 kB
Number-of-Timers-Counters10 Timer
ADC-Resolution12 bit
Description
The ultra-low-power STM32L15xxx incorporates the connectivity power of the universal serial bus (USB) with the high-performance ARM Cortex™-M3 32-bit RISC core operating at a 32 MHz frequency, a memory protection unit (MPU), high-speed embedded memories (Flash memory up to 128 Kbytes and RAM up to 16 Kbytes) and an extensive range of enhanced I/Os and peripherals connected to two APB buses.
Finally, the integrated LCD controller has a built-in LCD voltage generator that allows you to drive up to 8 multiplexed LCDs with contrast independent of the supply voltage. The ultra-low-power STM32L15xxx operates from a 1.8 to 3.6 V power supply (down to 1.65 V at power down) with BOR and from a 1.65 to 3.6 V power supply without BOR option. It is available in the -40 to +85 °C temperature range, extended to 105°C in low power dissipation state. A comprehensive set of power-saving modes allows the design of low power applications.
Features
■ Ultra-low-power platform
– 1.65 V to 3.6 V power supply
– -40°C to 85°C/105°C temperature range
– 0.3 µA Standby mode (3 wakeup pins)
– 0.9 µA Standby mode + RTC
– 0.57 µA Stop mode (16 wakeup lines)
– 1.2 µA Stop mode + RTC
– 9 µA Low-power Run mode
– 214 µA/MHz Run mode
– 10 nA ultra-low I/O leakage
– < 8 µs wakeup time
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
– From 32 kHz up to 32 MHz max
– 33.3 DMIPS peak (Dhrystone 2.1)
– Memory protection unit
■ Reset and supply management
– Ultra-safe, low-power BOR (brownout reset) with 5 selectable thresholds
– Ultra-low-power POR/PDR
– Programmable voltage detector (PVD)
■ Clock sources
– 1 to 24 MHz crystal oscillator
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
– High Speed Internal 16 MHz factory trimmed RC (+/- 1%)
– Internal Low Power 37 kHz RC
– Internal multispeed low power 65 kHz to 4.2 MHz
– PLL for CPU clock and USB (48 MHz)
■ Pre-programmed bootloader
– USART supported
■ Development support
– Serial wire debug supported
– JTAG and trace supported
■ Up to 83 fast I/Os (73 I/Os 5V tolerant), all mappable on 16 external interrupt vectors
■ Memories
– Up to 128 KB Flash with ECC
– Up to 16 KB RAM
– Up to 4 KB of true EEPROM with ECC
– 80 Byte Backup Register
■ LCD Driver for up to 8x40 segments
– Support contrast adjustment
– Support blinking mode
– Step-up converter on board
■ Rich analog peripherals (down to 1.8 V)
– 12-bit ADC 1 Msps up to 24 channels
– 12-bit DAC 2 channels with output buffers
– 2x Ultra-low-power-comparators (window mode and wake up capability)
■ DMA controller 7x channels
■ 8x peripherals communication interface
– 1x USB 2.0 (internal 48 MHz PLL)
– 3x USART (ISO 7816, IrDA)
– 2x SPI 16 Mbits/s
– 2x I2C (SMBus/PMBus)
■ Up to 20 capacitive sensing channels supporting touchkey, linear and rotary touch sensors
■ CRC calculation unit, 96-bit unique ID
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈