CS5155DR16
CS5155DR16 CS5155DR16 - Brand New Cherry IC Chips
Get Quote
Buy Now
CS5155DR16
CS5155DR16 - Brand New Cherry IC Chips
Manufacturer Part No: CS5155DR16 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerCHERRY
Product CategoryIC Chips
**The CS5155 is a 5−bit synchronous dual N−Channel buck controller. It is
designed to provide unprecedented transient response for today’s demanding high−density, high−speed logic. The regulator operates using a proprietary control method, which allows a 100 ns response time to load transients. The CS5155 is designed to operate over a 4.25−14 V range (VCC) using 12 V to power the IC and 5.0 V as the main supply for conversion.**
The CS5155 is specifically designed to power Pentium® II processors and other high performance core logic. It includes the following features: on board, 5−bit DAC, short circuit protection, 1.0% output tolerance, VCC monitor, and programmable Soft Start capability. The CS5155 is backwards compatible with the 4−bit CS5150, allowing the mother board designer the capability of using either the CS5150 or the CS5155 with no change in layout. The CS5155 is available in 16 pin surface mount and DIP packages.
Features
• Dual N−Channel Design
• Excess of 1.0 MHz Operation
• 100 ns Transient Response
• 5−Bit DAC
• Backward Compatible with 4−Bit CS5150/CS5151
• 30 ns Gate Rise/Fall Times
• 1.0% DAC Accuracy
• 5.0 V & 12 V Operation
• Remote Sense
• Programmable Soft Start
• Lossless Short Circuit Protection
• VCC Monitor
• 25 ns FET Nonoverlap Time
• Adaptive Voltage Positioning
• V2™ Control Topology
• Current Sharing
• Overvoltage Protection
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈