TPS3600D25PWR
TPS3600D25PWR TPS3600D25PWR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Get Quote
Buy Now
TPS3600D25PWR
TPS3600D25PWR - Brand New Texas Instruments Supervisors
Manufacturer Part No: TPS3600D25PWR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategorySupervisors
SeriesTPS3600D25
TypeBattery Backup Circuit
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.002078 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTSSOP-14
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypePush-Pull
Supplier-Device-Package14-TSSOP
OutputPush-Pull, Totem Pole
ResetActive Low
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout60 ms Minimum
Voltage-Threshold2.22V
Pd-Power-Dissipation700 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current20 uA
Battery-Backup-SwitchingBackup
Supply-Voltage-Max5.5 V
Supply-Voltage-Min1.65 V
Watchdog-TimersWatchdog
Threshold-Voltage2 V 2.5 V 3.3 V 5 V
Input Monitoring1 Input
Manual-ResetManual Reset
Chip-Enable-SignalsChip Enable
Power-Fail-DetectionYes
Reset-Delay-Time100 ms
Overvoltage-Threshold2.27 V
Undervoltage-Threshold2.22 V
Description
This device is a dual center tap Schottky rectifier suited for switch mode power supply and high
Features
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Low thermal resistance
■ Avalanche rated
■ AEC-Q101 qualified
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈