SE5532AD8G
SE5532AD8G SE5532AD8G - Brand New ON Semiconductor Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
SE5532AD8G
SE5532AD8G - Brand New ON Semiconductor Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: SE5532AD8G In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesNE5532
ProductOperational Amplifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TechnologyBipolar
Number-of-Channels2 Channel
Amplifier-TypeLow Noise Amplifier
ShutdownNo Shutdown
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Operating-Supply-Current8 mA
Package-CaseSOIC-8
Ib-Input-Bias-Current400 nA
Vos-Input-Offset-Voltage2 mV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio100 dB
Vcm-Common-Mode-VoltageNegative Rail + 3 V to Positive Rail - 3 V
Output-Current-per-Channel38 mA
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio80 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product10 MHz
SR-Slew-Rate9 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density8 nV/sqrt Hz
In-Input-Noise-Current-Density2.7 pA/sqrt Hz
Maximum-Dual-Supply-Voltage+/- 20 V
Minimum-Dual-Supply-Voltage+/- 3 V
**The 5532 is a dual high-performance low noise operational amplifier.
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
Features
• Small-Signal Bandwidth: 10 MHz
• Output Drive Capability: 600Ω, 10 VRMS
• Input Noise Voltage: 5.0 nV/√Hz (Typical)
• DC Voltage Gain: 50000
• AC Voltage Gain: 2200 at 10 kHz
• Power Bandwidth: 140 kHz
• Slew Rate: 9.0 V/μs
• Large Supply Voltage Range: ±3.0 to ±20 V
• Compensated for Unity Gain
• Pb−Free Packages are Available
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈