HCM1104-4R7-R
HCM1104-4R7-R HCM1104-4R7-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
HCM1104-4R7-R
HCM1104-4R7-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: HCM1104-4R7-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Fixed Inductors
Contact us
ManufacturerEaton
Product CategoryFixed Inductors
SeriesHCM1104
ProductPower Inductors
TypeWirewound
PackagingAlternate Packaging
Current-Rating8.5A
Termination-StyleSMD/SMT
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 125 C
Height4 mm
Length11.5 mm
Width10.3 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.437" L x 0.394" W (11.10mm x 10.00mm)
Tolerance±20%
Height-Seated-Max0.157" (4.00mm)
Ratings-
ShieldingShielded
Inductance-Frequency4.7μH
DC resistance (DCR)20 mOhm Max
Core MaterialsPowdered Iron
Current-Saturation15A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current8.5 A
Maximum-DC-Resistance17 mOhms
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈