AMS1117CD-3.3
AMS1117CD-3.3 AMS1117CD-3.3 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS1117CD-3.3
AMS1117CD-3.3 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS1117CD-3.3 In Stock
GENERAL DESCRIPTION
The The AMS1117 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 800mA output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.3V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
● Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages*
1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V and 5.0V
● Output Current of 800mA
● Operates Down to 1V Dropout
● Line Regulation: 0.2% Max.
● Load Regulation: 0.4% Max.
● SOT-223 and TO-252 package available
● Post Regulators for Switching Supplies
● 5V to 3.3V Linear Regulator
● Battery Chargers
● Active SCSI Terminators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈