SN74LS240NE4
SN74LS240NE4 SN74LS240NE4 - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
SN74LS240NE4
SN74LS240NE4 - Brand New Texas Instruments Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: SN74LS240NE4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74LS
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.042297 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CasePDIP-20
Operating-Temperature0°C ~ 70°C
Mounting-TypeThrough Hole
Output-Type3-State
Number-of-Channels8 Channels
Voltage-Supply4.75 V ~ 5.25 V
Supplier-Device-Package20-PDIP
Number-of-Elements2 Elements
Current-Output-High-Low15mA, 24mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number-of-Bits-per-Element4
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
PolarityInverting
Operating-Supply-Current44 uA
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min4.75 V
Logic-FamilyLS
Propagation Delay18 ns at 5 V
High-Level-Output-Current- 15 mA
Low-Level-Output-Current24 mA
Number-of-Input-Lines8 Input
Number-of-Output-Lines8 Output
Product Details
__
• Hysteresis at Inputs to Improve Noise Margins
• 3-State Outputs Drive Bus Lines or Buffer Memory Address Registers
• Input Clamp Diodes Limit High-Speed Termination Effects
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈