AMS2905CL-1.8
AMS2905CL-1.8 AMS2905CL-1.8 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS2905CL-1.8
AMS2905CL-1.8 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS2905CL-1.8 In Stock
GENERAL DESCRIPTION
The AMS2905 series of adjustable and fixed voltage regulators are designed to provide 500mA output current and to operate down to 1V input-to-output differential. The dropout voltage of the device is guaranteed maximum 1.3V at maximum output current, decreasing at lower load currents.
FEATURES
•Three Terminal Adjustable or Fixed Voltages 1.5V, 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V and 5.0V
•Output Current of 500mA
•Operates Down to 1V Dropout
•Line Regulation: 0.2% Max.
•Load Regulation: 0.4% Max.
•TO-252, SOT-223 and SOT-89 packages
•Post Regulators for SwitchingSupplies
•5V to 3.3V Linear Regulator
•Battery Chargers
•Sound Cards
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈