NTD20P06L-001
NTD20P06L-001 NTD20P06L-001 - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Get Quote
Buy Now
NTD20P06L-001
NTD20P06L-001 - Brand New onsemi Field Effect Tube (MOSFET)
Manufacturer Part No: NTD20P06L-001 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryFETs - Single
CategoriesTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Series-
PackagingTube
Part-StatusObsolete
FET-TypeP-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain-to-Source-Voltage-Vdss60V
Current-Continuous-Drain-Id-25°C15.5A (Ta)
Drive-Voltage-Max-Rds-On-Min-Rds-On5V
Vgs-th-Max-Id2V @ 250?A
Gate-Charge-Qg-Max-Vgs26nC @ 5V
Vgs-Max±20V
Input-Capacitance-Ciss-Max-Vds1190pF @ 25V
FET-Feature-
Power-Dissipation-Max65W (Tc)
Rds-On-Max-Id-Vgs150 mOhm @ 7.5A, 5V
Operating-Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageI-Pak
Package-CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Product Details
__
MOSFET – Power, N-Channel, DPAK 20 A, 60 V
Features
• Lower RDS(on)
• Lower VDS(on)
• Lower Capacitances
• Lower Total Gate Charge
• Lower and Tighter VSD
• Lower Diode Reverse Recovery Time
• Lower Reverse Recovery Stored Charge
• NTDV Prefix for Automotive and Other Applications Requiring
Unique Site and Control Change Requirements; AEC−Q101
Qualified and PPAP Capable
• These Devices are Pb−Free and are RoHS Compliant
Typical Applications
• Power Supplies
• Converters
• Power Motor Controls
• Bridge Circuits
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈