HFA1100IBZ
HFA1100IBZ HFA1100IBZ - Brand New RENESAS Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
HFA1100IBZ
HFA1100IBZ - Brand New RENESAS Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: HFA1100IBZ In Stock
Contact us
ManufacturerRenesas
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesHFA1100
ProductOperational Amplifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TechnologyBiCOM
Number-of-Channels1 Channel
TopologyCurrent Feedback
Amplifier-TypeCurrent Feedback
ShutdownNo Shutdown
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current26 mA
Package-CaseSOIC-8
Ib-Input-Bias-Current40 uA
Vos-Input-Offset-Voltage6 mV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio45 dB
SR-Slew-Rate2300 V/us
en-Input-Voltage-Noise-Density4 nV/sqrt Hz
In-Input-Noise-Current-Density18 pA/sqrt Hz
Maximum-Dual-Supply-Voltage+/- 5.5 V
Minimum-Dual-Supply-Voltage+/- 4.5 V
Product Details
__
The HFA1100 is a high-speed, wideband, fast settling current feedback amplifier built with Intersils proprietary complementary bipolar UHF-1 process. It operates with single supply voltages as low as 4.5V (see Application Information section).
Features
• Low Distortion (30MHz, HD2) . . . . . . . . . . . . . . . . -56dBc
• -3dB Bandwidth . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 850MHz
• Very Fast Slew Rate . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 2300V/µs
• Fast Settling Time (0.1%). . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 11ns
• Excellent Gain Flatness
- (100MHz) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ±0.14dB
- (50MHz) . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ±0.04dB
• High Output Current . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 60mA
• Overdrive Recovery . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . <10ns
• Operates with 5V Single Supply (See AN9745)
• Pb-Free Available (RoHS Compliant)
Applications
• Video Switching and Routing
• Pulse and Video Amplifiers
• RF/IF Signal Processing
• Flash A/D Driver
• Medical Imaging Systems
• Related Literature
- AN9420, Current Feedback Theory
- AN9202, HFA11XX Evaluation Fixture
- AN9745, Single 5V Supply Operation
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈