LT1460JCS3-2.5#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT1460JCS3-2.5#TRPBF
LT1460JCS3-2.5#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1460JCS3-2.5#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±0.4%
Voltage-Input3.4 V ~ 20 V
Current-Supply175μA
Current-Output40mA
Reference-TypeSeries
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient20ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz4μVp-p
Noise-10Hz-to-10kHz4μVrms
Current-Cathode-
DESCRIPTION
The LT®1460S3 is a family of SOT-23 micropower series references that combine high accuracy and low drift with low power dissipation and small package size. These series references use curvature compensation to obtain low temperature coefficient, and laser trimmed precision thin-film resistors to achieve high output accuracy. Furthermore, output shift due to PC board soldering stress has been dramatically reduced. These references will supply up to 20mA, making them ideal for precision regulator applications, yet they are almost totally immune to input voltage variations.
FEATURES
3-Lead SOT-23 Package
Low Drift: 20ppm/°C Max
High Accuracy: 0.2% Max
Low Supply Current
20mA Output Current Guaranteed
No Output Capacitor Required
Reverse-Battery Protection
Low PC Board Solder Stress: 0.02% Typ
Voltage Options: 2.5V, 3V, 3.3V, 5V and 10V
The LT1460 is Also Available in SO-8, 8-Lead MSOP, 8-Lead PDIP and TO-92 Packages.
Operating Temperature Range: – 40°C to 85°C
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈